“Minden szeretet alapja az Istentől kapott szeretet” – Dr. Hack Péter | 2024.08.18.

A legnagyobb szeretet - Dr. Hack Péter

Dr. Hack Péter 2024.08.18-i prédikációjának összefoglalója

Jézus földi szolgálata során folyamatosan konfliktusba került a vallásos emberekkel, akik a törvények, szabályok külsődleges betartásával törődtek csak, de közben a hit lényegét, a kijelentett igazságokat eltorzították. Szóvá tették a tanítványoknak az étkezés előtti kézmosás elmulasztását, de nem törődtek azzal, hogy a szájukból milyen fertőző beszédek jönnek ki. Más esetben is gyakran Isten parancsolatai elé helyezték saját rendeléseiket.

NEKÜNK IS FIGYELNÜNK KELL ARRA, HOGY HITÜNKET, AZ ISTENNEL VALÓ SZEMÉLYES KÖZÖSSÉGÜNKET NE VÁLTSA FEL A TRADÍCIÓK KÖVETÉSE.

Szokásainkat, gondolatainkat rendszeresen össze kell vetnünk a Bibliával. Így győződhetünk meg arról, hogy megmaradt-e a személyes közösségünk Istennel, amely közösségnek alappillére az Isten iránti szeretetünk. A keresztény életben nagyon fontos az, hogy megváltozzon a gondolkodásunk és erős identitás jöjjön létre bennünk. Ez különösen a próbák idején lehet segítségünkre. Azt jelenti ez, hogy van egy szilárd önképünk.

Egy kereszténynek azzal az erős meggyőződéssel kell élni, hogy Isten kiválasztottja és Általa szeretett személy ő. Ez nem felsőbbrendűséget jelent, hanem feladatra elhívást. Nagyon fontos, hogy ismerjük meg és higgyük el Istennek irántunk való szeretetét. Ennek módja az Ige tanulmányozása, az erről szóló igék elfogadása. Hitre jutni is csak az Ige által lehet.

A HIT MEGINGATHATATLAN, ERŐS MEGGYŐZŐDÉS ARRÓL, HOGY ISTEN SZERET, HOGY FONTOS VAGYOK SZÁMÁRA, ÉS Ő HAJLANDÓ ENGEM MAGÁHOZ FOGADNI.

Ezt hittel el kell fogadnunk, különben nem lehetünk képesek viszonozni Isten szeretetét, márpedig az első és legnagyobb parancsolat éppen erről szól. A szeretet bizonyos áldozatokkal jár. Ilyen az, hogy elfordulunk a világtól, nem azért mert félünk, hanem mert nem akarunk szomorúságot okozni Annak, akit szeretünk.

Csak azok a személyek lesznek vonzók a világiak számára, akik erősek az Isten iránti szeretetben. Jézus beszélt arról, hogy az utolsó időkben a szeretet meghidegül, de hogy meg ne hidegüljön, ahhoz szükséges azt folyamatosan fenntartani.

A JELENÉSEK KÖNYVÉBEN JÉZUS KRISZTUS FELHÍVJA AZ EFÉZUSIAK FIGYELMÉT, HOGY TÉRJENEK VISSZA AZ ELSŐ SZERETETHEZ.

Ami szeretet nélkül történik, az semmit nem ér. Pál apostol azt mondta, „ha szeretet nincsen énbennem, semmi vagyok”. Aki nem erős a szeretetben, azt ide-oda tudja vetni „a tanításnak akármi szele”, elsodorják a különféle befolyások. A szeretet betöltése, ha ismerjük és megtartjuk Jézus Krisztus parancsolatait. A parancsolatok az Ószövetségben kőtáblára voltak írva, az Újszövetségben pedig már a szívbe vannak beírva.

ISTEN ELŐSZÖR SZABADSÁGOT AD AZ EMBEREKNEK, AZTÁN ADJA A PARANCSOLATOKAT, AZAZ AZOKNAK A BETARTÁSA NEM A SZABADSÁG ELNYERÉSÉHEZ SZÜKSÉGES, HANEM A SZABADSÁGBAN VALÓ MEGMARADÁSHOZ.

A szeretet a gyűlölet ellentéte. A gyűlölet a Sátán természetének lényege, ami már Káin és Ábel történetében is megjelent. Káin nem örült annak, hogy Isten megáldotta Ábelt, hanem meggyűlölte őt. A gyűlölet kialakulását meg lehet akadályozni megtéréssel, amikor az ember befogadja Jézus Krisztust a szívébe. Jézus a szeretet két fő pillérének nevezte az Isten szeretetét, és a felebarát szeretetét, és azt mondta, hogy a törvény betöltése a szeretet. A felebaráti szeretet nem azonos a testvéri szeretettel, hiszen nemcsak a testvérek ellen nem követhetünk el bűnöket, hanem mások ellen sem.

JÉZUS ARRA IS FELHÍVTA A FIGYELMET, HOGY MÉG AZ ELLENSÉGET IS SZERETNÜNK KELL. EZ NEM JELENTI A GONOSZSÁGAIKKAL VALÓ AZONOSULÁST, HANEM AZT, HOGY AZÉRT IMÁDKOZUNK, HOGY KAPJANAK KEGYELMET A MEGTÉRÉSRE.

A rosszat csak jóval lehet legyőzni – és erről sok bizonyságunk van. Azt kell szem előtt tartani mindig, hogy az ítélet nem a mi feladatunk. A felebaráti szeretet, az ellenség szeretete és a testvéri szeretet nem azonos, hiszen nem úgy szeretjük az ellenségünket, ahogyan a testvérünket, hanem bizonyos távolságtartással. A szeretetnek további szintje a házastársi szeretet, és a gyermekünk szeretete. Az a közös bennük, hogy mindegyikből hiányzik az irigység, és a szeretet a vezérlő motívumuk. Az alapkiindulásunk az, hogy szeretjük az embereket, mivel mi magunk is Isten által szeretett lények vagyunk.

AZ IGAZI SZERETET KÉPES A MÁSIKÉRT ÁLDOZATOT HOZNI, AMIKOR NEKI BÁTORÍTÁSRA, SEGÍTSÉGRE VAN SZÜKSÉGE. FIGYELNI KELL A SZENT SZELLEMRE, HOGY MIKOR VAN A MÁSIKNAK SZÜKSÉGE RÁM.

A szeretet az, hogy amikor az illető bajban van, akkor megjelenek számára, hogy buzdítsam azzal, hogy az Úr segítségére lesz. Ez képmutatás nélkül történjen, hiszen a bibliai szeretet ilyen. Nem én vagyok a jó ember, hanem a bennem lakozó Krisztus a jó. Legyünk nyitottak arra, hogy a kapott áldásokat megosszuk Isten népével! Az igazi érték az önzetlen adás, amikor valaki úgy ad, hogy nem vár érte semmit.

A szeretet bármely típusának alapja az Istentől kapott szeretet, amit viszonzunk. Nem nagyon képzelhető el az, hogy valaki a családon belül nem jól gyakorolja a szeretetet, de a testvéreket és az ellenségeit nagyon jól tudja szeretni. Az embernek természetes igénye, hogy Isten által és a környezetében lévő emberek által egyaránt szeretett lénynek érezhesse magát.

Defektre utal az is, ha valaki nem tud szeretni, és az is, ha nem tud szeretetet elfogadni, mert a kultúrájának nem része a szeretet kifejezése. Nem kell attól tartani, hogy a szeretet kiszolgáltatottá tesz, hiszen Isten úgy veszi körül az övéit, hogy erre nem kerülhet sor.

A gyülekezeti közösségben törekednünk kell a teljes egységre, akkor is, ha bizonyos dolgokat másképpen tennénk, mint ahogyan egy testvérünk teszi. A szeretetet ne várjuk, hanem adjuk! Igaz, hogy nagyon különbözők vagyunk, és ha meg nem tértünk volna, akkor soha nem is találkoztunk volna, mert nagyon különböző közegben, egymástól távol éltünk. Különbözők, sokfélék vagyunk, a közös bennünk az, hogy mi szeretjük Istent. Ezért egymást is szeretetben elhordozzuk.

AZ IGAZSÁGOT SZERETETBEN KÖVETJÜK, ÉS ÍGY ÉPÜL FEL AZ EGYHÁZ, MINT TEST, ÉS NÖVEKSZIK SZERETETBEN.

Mindennek az alapja, hogy először önmagunkról higgyük el, hogy a mennyei Atya által szeretett gyermekek vagyunk, Akinek fontosak vagyunk, Aki mindig meghallgat, törődik velünk, mindig odafigyel ránk. Ne a freskók alapján alakítsuk ki az istenképünket, hanem tudjunk arról, hogy Istent meg lehet szólítani, sőt kiáltani is lehet Hozzá! Örömujjongással is lehet hálát adni Neki. A szeretetet nem lehet túladagolni! Minél többet kap belőle valaki, annál több csordul ki belőle mások felé.

Várjuk az elragadtatást, amire készen kell állnunk. Kérjük, hogy az Úr tegyen bennünket bőségessé a szeretetben. Amikor valaki érdekében áldozatot hozunk, akkor az életidőnkből adunk neki. Tudni kell eldönteni, hogy kire mennyi időt szánunk, mert ez egyben fontossági sorrendet is közvetít. Szánhatunk időt a kedvtelésünkre is, ha ennek nem az lesz a következménye, hogy azok, akik tőlünk joggal várják a szeretetet, nem kapják meg azt az általuk igényelt mértékben.

AKIT SZERETÜNK, AZZAL KAPCSOLATBAN IGÉNYÜNK VAN MINÉL TÖBB IDŐT ELTÖLTENI. ISTENNEL IS ÍGY VAN.

Kevés az, hogy megtérünk, és utána nem vágyunk a Vele való közösségre, mondván, hogy majd folytatjuk a Mennyben. A világiak számára érthetetlen, hogy heti két alkalommal hogyan lehet istentiszteletre járni. Mi viszont úgy gondoljuk, hogy az még kevés is! Az őszinte hit nem tesz belül szárazzá, csak a vallásosság. Legyen élő hitünk, szeressük Istent teljes szívünkből, teljes lelkünkből, teljes elménkből és minden erőnkből!

Szeressük felebarátainkat is, és ellenségeinket is, és még jobban szeressük a testvéreinket, és még ennél is jobban azokat, akiket Isten mellénk rendelt, azaz a családtagjainkat. Fejezzük is ki ezt Isten felé is és a környezetünkben élő emberek felé is!

AZ ELHANGZOTT IGÉK:

  • Márk evangéliuma 12:28
  • János apostol 1. levele 4:16
  • János evangéliuma 15:9-17
  • Róma levél 13:8-10
  • Máté evangéliuma 5:43-48
  • Péter apostol I. levele 1:22-23
  • Efézusi levél 4:1-3, 5:2
  • Thesszalonikai I. levél 3:12-13

Hrabovszki György jegyzete